Historie obce

První písemná zmínka o existenci naší obce pochází z r. 1238. Ves však byla zřejmě založena mnohem dříve českými osadníky při zemské stezce kladsko-polské.

Podle dějepisce Kosmase a F. Palackého, byla zde r.1110 svedena mezi Čechy a Poláky tzv.„bitva na říčce Trotině“. Vojska procházela Trotinou i r. 1866, počas prusko-rakouské války a památné bitvy u Chlumu. Obec patřila v minulosti k panství miletínskému, později k panství v Bílých Poličanech.

Říčka pramenící u bývalého hostince, pojmenovaná podle naší obce Trotina, poháněla v minulosti dva mlýny. Oba se nacházely v jižní části obce, zvané Končiny. První z nich byl krásnou ukázkou lidové architektury a stal se inspirací pro dějiště povídky Věnceslavy Lužické „Karafiát“. Bohužel mlýn r. 1898 vyhořel a od té doby se místu, kde stával říká „ u spáleného mlýna“. Jeho model je k vidění v zemědělském muzeu v zámku Kačina u Prahy.

Mlýn v Končinách, vyhořel r. 1898, kresba p. Flégl František

Význam obce Trotina v minulosti dokládá i fakt, že od r. 1838 navštěvovaly místní školu děti z okolitých vesnic.

Dne 10. července 1926 navštívil obec první československý prezident T.G.Masaryk. Na počest této významné události byl v srpnu 1938 odhalen pomník s jeho bustou, který však byl v padesátých letech zničen. Jeho rekonstrukce proběhla v r. 2011 na náklady OÚ Trotina. Najdete jej vedle budovy bývalé školy, která byla postavena před více než sto lety a byla spádovou pro děti ze širokého okolí. Dnes slouží jako sídlo OÚ v Trotině. V obci se dále nachází kamenný kříž, stará obecní pumpa, památné lípy a typická stavení podkrkonošské lidové architektury.

Původní stavení, čp. 20, dnes jej již nenajdete

Zajímavé informace o historii trotinských mlýnů najdete na stránkách pana Jiřího Mareše z Boháňky, za čož mu děkujeme.

aktualizováno: 1. 1. 2020 00:00, Martin Stránský

Novinky z hasičů, úřadu a volného času

Nahlášení stavu vodoměru k 31.12.2020

Žádáme odběratele pitné vody o nahlášení konečného stavu vodoměru k 31.12.2020 (uveďte číslo popisné a konečný stav vodoměru). Tuto informaci nám zašlete nejpozději do 10.ledna 2021 buďto SMS na 725081225, e-mailem: trotina.urad@tiscali.cz, nebo vhoďte lísteček do domovní poštovní schránky na dveřích OÚ Trotina. Netýká se chatařů. Předem děkujeme. Starostka

Dámský klub
  • U nádrže

Svoz velkoobjemového odpadu

Vážení, svoz nebezpečného odpadu byl zrušen (kvůli nouzovému stavu), nicméně nám Marius Pedersen přistavil kontejner na velkoobjemový odpad, bohužel nás o tom neinformoval. Omlouváme se, že jsme Vám nedali včas vědět. Kontejner bude u nádrže minimálně do pondělí, uvidíme, jak se bude plnit. Starostka

• v pondělí 16. 11. na internetu a v 18.00 kliknete na tento odkaz.
ROK ZMĚNY - 16.11.2020 od 18:00 h online demonstrace za demokracii

Podpořte rok změn a přidejte se! 11 měsíců do VOLEB! které ukážou, zda má v ČESKU ještě slušnost a zdavý rozum místo.